Slovak Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish
Are you looking for professional business hosting, read my ipage review or find the best vps hosting

Časté otázky žiadateľov o Europsy

PDF Tlačiť E-mail

 

 

1. Ako môžem získať EuroPsy?
Psychológ musí vyplniť žiadosť (na stiahnutie býva na stránke Národnej Udeľovacej Komisie, alebo národnej asociácie v danej krajine a poslať ju spolu s ostatnými požadovanými dokumentami na adresu Národnej Udeľovacej Komisie.


2. Ako dlho platí EuroPsy?
Sedem rokov. Pred ukončením tohto obdobia musí psychológ požiadať o znovuzhodnotenie a predĺženie.

 

3. Ako EuroPsy podporuje mobilitu?
EuroPsy podpourje cezhraničnú výmenu tým, že vytvára Európsky štandard kvality a poskytuje informácie o kvalifikácii konkrétneho psychológa. V podstate je Profesionálym preukazom ako o ňom hovorí Európska smernica 2005/36/EC.


4. Ako dlho trvá prechodné "starorodičovské" obdobie?

Tzv. starorodičovské obdobie, počas ktorého plne kvalifikovaní psychológovia s dostatočnou praxou môžu požiadať o vydanie EuroPsy má fixný termín: 31 júl 2013


5. Môžu študenti požiadať o vydanie EuroPsy?
Nie. Podmienkou podania žiadosti je ukončené akademické vzdelania v trvaní minimálne 5 rokov a minimálne 1 rok supervidovanej praxe.


6. Uznáva EuroPsy bakalársky stupeň vzdelania v psychológii?

Nie. Bakalársky stupeň vzdelania nemá v kontexte EuroPsy žiadny zvláštny status. Bakalársky stupeň vzdelania je súčasťou požiadavky na ukončené minimálne 5 rokov trvajúce akademické vzdelanie.


7. Je podmienkou získania EuroPsy magisterský titul? 
Áno. Magisterský titul musí ale trvať minimálne 5 rokov. Ak bol titul vydaný na základe kratšieho vzdelania, je potrebné si vzdelanie doplniť. V krajinách, kde nebol implementovaný Bolonský proces je akceptované aj iné 5 ročné vzdelanie.


8. Môžu akademickí pracovníci v psychológii získať EuroPsy?
Áno, môžu, ak spĺňajú požiadavky na supervidovanú prax. Tento typ praxe je vnímaný ako odlišný od učiteľa, alebo výskumného pracovníka.


9. Môžu o EuroPsy požiadať aj učitelia psychológie?

Nie, pokiaľ nepracujú zároveň ako profesionálni psychológovia a nespĺňajú ostatné požiadavky EuroPsy.


10. Musí žiadateľ o EuroPsy žiť v Európskej Únii?
Nie, požiadavkou je, aby krajina, v ktorej žiadateľ žije implementovala EuroPsy a aby mala svoju Národnú Udeľovaciu Komisiu.

 

11. Aké sú výhody EuroPsy v porovnaní s magisterským diplomom z Európskej univerzity? 
Nie všetky magisterské diplomy spĺňajú kritériá EuroPsy, pretože sa môžu líšiť v dĺžke, alebo v obsahu. EuroPsy potvrdzuje, že psychológ ukončil minimálne 1 rok supervidovanej praxe navyše k magisterskému štúdiu a že sa zaviazal k dodržiavaniu etického kódexu.


12. Môžu psychológovia z krajín mimo Európy získať EuroPsy?

Asi áno. EuroPsy bolo vytvorené pre Európskych psychológov, ktorí ukončili svoje vzdelanie a profesionálny tréning v Európe. Napriek tomu, imigranti z iných krajín môžu požiadať o EuroPsy, ak dokážu poskytnúť potvrdenie o tom, že ich vzdelanie a profesionálny výcvik spĺňajú kritériá EuroPsy.


13. Koľko psychológov pokrýva EuroPsy?
Odhaduje sa, že 200.000 Európskych psychológov spĺňa kritériá EuroPsy. Presnejšiu odpoveď zatiaľ nepoznáme.


14. Sú služby EuroPsy psychológov pokryté zdravotnými poisťovňami?
Niektoré krajiny pokrývajú služby psychológov v rámci zdravotnej starostlivosti. Takéto pravidlá vychádzajú zo zákonov a dohovorov danej krajiny. EuroPsy automaticky negarantuje, že psychológ je oprávnený poskytovať svoje služby a mať ich pokryté zdravotným poistením danej krajiny.

 
free pokerfree poker